Strategia wyszukiwawcza pod kątem przeglądu systematycznego nie byłaby wystarczająco skuteczna bez haseł przedmiotowych. Hasła przedmiotowe to kontrolowane i hierarchicznie uporządkowane słownictwo opracowywane przez ekspertów w celu ułatwienia indeksowania publikacji i katalogowania zbiorów. Dzięki temu, że są starannie opracowywane i na bieżąco aktualizowane, są cennym źródłem informacji dla bibliotekarzy i specjalistów konstruujących strategie wyszukiwawcze.
Dwa istotne, z perspektywy bibliotekarzy medycznych, słowniki haseł przedmiotowych to:
Należy pamiętać, że hasła przedmiotowe różnią się w poszczególnych bazach danych, w związku z tym należy ustalić właściwe hasła dla każdej bazy, którą chcemy przeszukać (nie zawsze te hasła będą indeksowane pod identyczną nazwą, tak jak w przykładzie poniżej).
Struktura haseł w obu słownikach wygląda nieco inaczej (obejrzyj prezentację poniżej), ale każdy z nich zawiera powtarzające się elementy, które warto wykorzystać do budowania strategii wyszukiwawczej:
Uwaga! Każdy element należy wykorzystywać z ostrożnością, aby nie pominąć relewantnych dla naszego tematu artykułów (szczególnie w strategii tworzonej pod kątem systematic review). Warto przygotować kilka wersji strategii z uwzględnieniem różnych elementów i porównać wyniki.
W kolejnym wpisie wyjaśnimy, jak dodatkowo zawężać wyniki wyszukiwania dzięki dokładnemu przestudiowaniu hierarchii hasła przedmiotowego i wykorzystaniu dodatkowych opcji (major focus, explode, no explode).
Witamy w Portalu MeSHPol [cited 26.09.2024]. Available from: mesh.cm-uj.krakow.pl/
Searching and understanding MeSH [cited 26.09.2024]. Available from: library-guides.ucl.ac.uk/pubmed/mesh
Chomicki, K. Wprowadzenie do Embase. Społeczeństwo informacyjne 2018;2(1).
Subheadings [cited 26.09.2024]. Available from: www.nlm.nih.gov/oet/ed/pubmed/mesh/mod02/03-400.html
MeSH Tree Structures [cited 26.09.2024]. Available from: www.nlm.nih.gov/mesh/intro_trees.html